Mikołaj Kopernik

astronom, matematyk, ekonomista, lekarz, duchowny - wszechstronny człowiek Renesansu.

portret kopernika

Nie ma obowiązków większych nad obowiązek względem ojczyzny...

Kilka słów o polskim genialnym astronomie

Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik i, łac. Nicolaus Copernicus, niem. Nikolaus Kopernikus (ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. przed 21 maja 1543 we Fromborku) – polski polihistor: prawnik, urzędnik, dyplomata, lekarz i niższy duchowny katolicki, zajmujący się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową[potrzebny przypis] i filologią. Kopernik jest najbardziej znany jako twórca helicoentrycznego modelu Układu Słonecznego i prawdopodobnie pierwszy heliocentryk w Europie od czasów starożytnej Grecji. Autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo jego wizję Wszechświata. Prace Kopernika – inaczej niż wcześniejsze koncepcje Arystarcha z Samos – dokonały przełomu i wywołały jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim. Pozostałe osiągnięcia uczonego to m.in. sformułowanie ilościowej teorii pieniądza i prawa Kopernika-Greshama w ekonomii. W geometrii płaskiej rozpowszechnił twierdzenie nazywane jego imieniem, choć nie jest jego pierwszym autorem. Kopernik to również tłumacz bizantyjskiego pisarza Teofilakta Symokatty na język łaciński oraz autor łacińskiego poematu Septem Sidera (Siedem Gwiazd). Więcej na stronach wikipedii

Organizowane przez Fundacje Nicolaus Copernicus

Wydarzenia związane z działalnościa Mikołaja Kopernika

Copernicus - on-line live wernisaż wystawy

Międzynarodowa Konferencja "Kopernik na Ziemi Lubawskiej"

Kopernik na ziemi Relacja z konferencji on-line. Wydarzenie organizowane cyklicznie od 6 lat. To siódme nasze spotkanie z Kopernikiem, piąte w Lubawie i pierwsze w całości organizowane on-line.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii.

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Technologii Kosmicznych, Astronomii i Obchodów 550 Rocznicy Urodzin Mikołaja Kopernika.